hpeiros-fournos
Γ'ΑΝΔΡΩΝ

Τρένο ο Πήγασος πέρασε και απο το Πέραμα!-Παραλίγο να καεί ο ΑΣΗ-Δύσκολη νίκη για Αετό

Το τρένο του Πήγασου δεν έκανε στάση ούτε στο Πέραμα όπου κατάφερε σε ένα πραγματικό ντέρμπι να πάρει ακόμα μια νίκη ή όπως λέει και ο προπονητής του, έναν ακόμα τελικό. Οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη και πρόσφεραν ένα πραγματικά όμορφο παιχνίδι το οποίο όμως είχε νικητή για ακόμα μια φορά την ομάδα του Πήγασου.

Ο Πήγασος ήταν  μπροστά στο σκορ σε ολο τον αγώνα. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν  0- 12 και έκλεισε με 8-16. ΗΦιλία ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα δύο  φορές στο τελευταίο 10λεπτό  ισοφάρισε  αλλά τελικά ο Πήγασος  στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων κατάφερε  να κλέψει την μπάλα και να κερδίσει φάουλ. Η ομάδα του Κουκιά φορτωθηκαμε γρήγορα φάουλ   απο νωρίς και  έπαιξε  ζώνη αρκετή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η Φιλία  με την ποιότητα των παικτών που διαθέτει έμενε κοντά στο σκορ. Μεγάλο παιχνίδι απο τους Μαρίνο,Δασκάλουδη, και Ντακουλια. Πολυ καλος ο Κωνσταντόπουλος, ο Στεφανής και θετική επιστροφή του Χοχλιδακη.

Πραγματικά μια δύσκολη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στα Καμίνια όπου ο Ατρόμητος δυσκόλεψε τρομερά τον Αετό Καλλιθέας ο οποίος όμως καταφέρει να κλείσει νικηφόρα την χρονιά νικώντας τους Πειραιώτες με 56-57.Η ομάδα της Καλλιθέας κατέβηκε στα Καμίνια με πολλές  σημαντικές απουσίες , Παντελιάδης (γαστρεντερίτιδα) , Βασδέκης, και ο  μικρός ο Φιλίππου έπαιξε με πρόβλημα στον προσαγωγό αλλά τελικά κατάφερε να συνεχίσει το σερί των νικών.Ο Ατρόμητος βρέθηκε να έχει μια διαφορά +13 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, αλλά η ομάδα του Σταυρακόπουλου έδειξε χαρακτήρα και πήρε μια σπουδαία νίκη.Kορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κραββαρίτης με 15π(1) ενω απο τον Αετό Καλλιθέας ξεχώρισε ο Κοζομπόλης με 17π.

35 λεπτά παίχτηκε ένα πολύ κακό παιχνίδι ανάμεσα στην Ένωση Αμφιάλης και την Ηλεκτρούπολη. Λίγο το πολύ κρύο που έκανε στις Σιταποθήκες , λίγο το μυαλό των παιχτών που μάλλον ήταν ήδη στις διακοπές των Χριστουγέννων, το θέαμα ήταν τρομερά κακό. Το σκορ μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήταν σκορ hanball και όχι basket ειδικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι μέχρι και την αρχή της 4ης περιόδου είχαν πετύχει 29 πόντους!!Όχι βέβαια ότι και η Ηλεκτρούπολη ήταν καλύτερη αλλά τουλάχιστον είχε περάσει τους 35 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα να βάζουν κάποια σουτ τα οποία τα περιμέναμε από την αρχή του παιχνιδιού, ας όψεται το κρύο, και γενικά έδειχναν ότι θα πάρουν τελικά το παιχνίδι. Πραγματικά όμως αυτό που έγινε μετά το 36 ήταν  από άλλο πλανήτη. Η Αμφιάλη με τον Παναγιωτόπουλο να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Σε αυτό βέβαια βοήθησε και η Ηλεκτρούπολη η οποία ως νεανική ομάδα είναι και άπειρη και νόμιζε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει στο 29-41. Το σκορ 1 λεπτό πριν την λήξη ήταν 40-45 με τον Μπαμπάκο να πετυχαίνει γκολ φάουλ και με την βολή να φέρνει το παιχνίδι στους 4 πόντους.

Εκατέρωθεν έγιναν φάουλ και το παιχνίδι κρινόταν στην ρουλέτα των βολών με την Αμφιάλη όμως να είναι πιο εύστοχη και να φέρνει το παιχνίδι στους 2 πόντους διαφορά. Ένα φάουλ που σφυρίχτηκε υπέρ της Ηλεκτρούπολης στα 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη θα μπορούσε να είχε λήξει τον αγώνα αλλά τελικά η πρώτη βολή ήταν μόνο εύστοχη με τον Μπαμπάκο να κατεβάζει το αμυντικό ριμπάουντ και να σπρώχνει την ομάδα στην τελευταία επίθεση όπου όλοι περιμέναμε ότι θα πήγαινε για τρίποντο για την ισοφάριση.

Αντιθέτως όμως ο Παρηγόρης λογικά  από λάθος έκανε διείσδυση όπου και του έγινε φάουλ. Ο νεαρός playmaker έβαλε την πρώτη και εσκεμένα έχασε την δεύτερη για να πάρει η ομάδα του επιθετικό όπως και έγινε αφού τελικά η επίθεση πήγε στους γηπεδούχους με τον Παναγιώτοπουλο να σουτάρει για τρεις και μετά από τα παιχνίδια της μπάλας στο στεφάνι τελικά να αστοχεί και να δίνει ανάσα ζωής στους φιλοξενούμενους οι οποίοι θα κάνουν Καλά Χριστούγεννα μετά και απο αυτή την όμορφη νίκη.

Πραγματικά στα τελευταία 4 λεπτά έδειξε όλο της το μεγαλείο η ομορφιά του basket

Σημαντική νίκη για την συνέχεια πέτυχε ο Κεραυνός Βάρης ο οποίος νίκησε στην Ελευσίνα τον ΟΚΕ με σκορ 58-63.Κορυφαίοι για την ομάδα του Παγώνη ήταν οι Παπαδάτος Π. με 14π.(2) και  Κουτσαύτης με 17π.

Νικηφόρο το πέρασμα της Αρμενικής απο την Γλυφάδα όπου και επικράτησε του Άρη με σκορ 42-53.Η ομάδα του Ξαγοράρη έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει με 6-20 στην 1η περίοδο.Η διαφορά αυξήθηκε στην 2η περίοδο αφού η ομάδα του Τσιρωνιάν ήταν σαφώς καλύτερη. Στο 2ο ημίχρονο ο Άρης προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά αλλά η ομάδα της Ένωσης Αρμενίων δεν είχε σκοπό να χάσει το παιχνίδι. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε  ο Σταυρίδης με 11π(1) ενω απο την ομάδα τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν οι Μπακούρος με 12π(1) και ο Καρτάλος με 14π(2).

Ο Ερμής Αργυρούπολης νίκησε εντός έδρας την Αιξωνή με σκορ 75-62. Το πρωτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 18-18 με την ομάδα της Αργυρούπολης να μην παίζει καλά ειδικά στην άμυνα. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γκονολου ήταν σαφώς καλύτερη και έκλεισε το ημίχρονο με 7 πόντους διαφορά 34-41. Στην επανάληψη όμως ο Έρμης έσφιξε την άμυνα του , ο Σέιφερ που ήταν απο τους κορυφαίους της Αιξωνή μεχρι εκείνη την στιγμή πήρε πολλές βεβιασμένες ενέργειες  οι οποίες έδωσαν την ευκαιρία στον Ερμή να περάσει μπροστά και να πάρει και μια διαφορά 6 πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου. Η Αιξωνή δεν κατάφερε να επανέλθει μπροστά στο σκορ και το τελικό αποτέλεσμα ήρθε δίκαια.