hpeiros-fournos
Α'ΑΝΔΡΩΝ

Απίστευτο 10 στα 10 ο Έσπερος – Τα αποτελέσματα της Α’Ανδρών

Με κλειστές άμυνες ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους η μία στην άλλη.Η άμυνα με βοήθειες στον Χριστόδουλο του Πειραϊκού περιόρισε το σκοράρισμα μέσα από τη ρακέτα.

Η αστοχία των δύο ομάδων κράτησε χαμηλά το σκορ για το 1ο δεκάλεπτο με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 9-11.Το μούδιασμα των αντιπάλων αποτέλεσε παρελθόν αφού απέβαλλαν το άγχος και κατάφεραν να ανοίξουν το ρυθμό του σκοραρίσματος .

Η υπεροχή του Χριστόδουλου κάτω από τη ρακέτα και κάποια εύστοχα τρίποντα των συμπαιχτών του,έδωσε το προβάδισμα στο Πειραϊκό αλλά δεν δημιούργησε διαφορά ασφαλείας αφού το Πέρα έβρισκε επιθετικές λύσεις με το σκορ στο ημίχρονο 27-24.Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου ο Καλλής και ο Δεβετζόγλου με μακρινά σουτ κράτησαν μπροστά στο σκορ το Πειραϊκό ενώ ο Φωτόπουλος του Πέρα πέτυχε δύσκολα καλάθια κερδίζοντας φάουλ στα πιο κρίσημα σημεία του αγώνα.

Η μαχητικότητα του Πειραϊκού στην άμυνα αποτυπώθηκε στη διαφορά των ομαδικών φάουλ (7-3) και σε συνδυασμό με τα εύστοχα τρίποντα προηγήθηκαν 46-40.Η 4η περίοδος βρήκε το Πέρα να παίρνει πόντους εντός πεδιάς και να πλησιάζει τον αντίπαλο του με τη διαφορά 1 πόντου.

Ο Πειραϊκός αντέδρασε γρήγορα με τρίποντο από τον Συρόγλου και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Δεβετζογλου και προηγήθηκε.Σχεδόν 2 λεπτά πριν τη λήξη ο Πειραϊκός με 7-0 πήρε αέρα νίκης και τελικά έφυγε με το ροζ φύλλο.

Ο Έσπερος έκανε το 10 στα 10 απέναντι στον αδύναμο Φοίνικα Πειραιά συντρίβοντας τον με σκορ 74-39.

Η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη έπαιξε στο ρελαντί απέναντι στους Πειραιώτες και πήρε εύκολα την νίκη. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Έσπερου συνεχίζει το καταπληκτικό σερί και παραμένει πρώτος και αήττητος στην Α’κατηγορία Ανδρών της ΕΣΚΑΝΑ.Kορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Ραφαήλ Πεταλάς ο οποίος πέτυχε 22 πόντους ένω είχε σημαντική βοήθεια απο τους Βλασσόπουλος ο οποιος έιχε 11π(1), και ο  Χαρούνι Ν. 10π. Απο τον Φοίνικα Πειραιά κανένας παίχτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων……διαβάστε τις δηλώσεις που έκαναν μετά το παιχνίδι Μάντζαρης και Πεταλάς

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Μεγάλη νίκη η ΝΕ Μεγαρίδος εντός έδρας επι του Μίλωνα με σκορ 60-42.Η ομάδα απο της Μεγαρίδας ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν δίκαια την νίκη. Απο τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραποστόλου με 13π(2),και ο Σταυριανόπουλος με 12π(2). Απο την ομάδα του Μίλωνα κανενας παίχτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Νίκη για την Δραπετσώνα εντός έδρας με σκορ 80-59 επι της Καλλιθέας. Την νίκη αυτή η ομάδα της Δραπετσώνας την αφιερώνει στον έφορο της Δημήτρη Δάλλα και του εύχονται Περαστικά. Υπόθεση ενός ημιχρόνου αποτέλεσε το παιχνίδι μεταξύ Δραπετσώνας και Καλλιθέας, με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν το παιχνίδι στο δεύτερο εικοσάλεπτο, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 34-38!
Η αλήθεια είναι ότι στις δύο πρώτες περιόδους η ομάδα της Καλλιθέας τα πήγε εξαιρετικά, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την πολύ καλή ευστοχία της στα μακρινά σουτ ήταν λογικό να προηγείται, καθώς την ίδια στιγμή η «Δρατσα» ήταν σχεδόν αγνώριστη για εντός έδρας παιχνίδι.
Όλα αυτά όμως με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αποτέλεσαν παρελθόν. Η ομάδα του Καλλιπολίτη με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και στη τέταρτη περίοδο, στήθηκε μια μικρή γιορτή στο κλειστό της Δραπετσώνας με τους γηπεδούχους να έχουν καθαρίσει το παιχνίδι και να ρίχνουν στο παρκέ τους μικρούς της ομάδας για να γνωρίσουν την αποθέωση από το κόσμο.