hpeiros-fournos
Γ'ΑΝΔΡΩΝ

Παραμένει μονος πρώτος ο Πήγασος-Ήττα σοκ για Ηλεκτρούπολη-Νικητής ο Αετός στο ντέρμπι

Την μοναξιά της 1ης θέση απολαμβάνει ο  Πήγασος, ο οποίος επιβλήθηκε της μαχητικής Ένωσης Αμφιάλης με 64-55, παραμένοντας μόνος του στη κορυφή μετά το στραπάτσο της Ηλεκτρούπολης και την ήττα της Φιλίας απο τον Αετό Καλλιθέας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Κορυδαλλού να βρίσκει συνεχώς λύσεις στην επίθεση είτε με τα μακρινά σουτ του Στεφανή είτε με προσωπικές προσπάθειες, όμως να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, καθώς η Αμφιάλη με τη συγκέντρωσή της και τον Μπαμπάκο ως σημείο αναφοράς κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -1 (13-12). Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά, παρόλα αυτά η ομάδα του Κεφαλίδη κατάφερνε να παραμείνει κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να φέρνει τον Πήγασο μπροστά με 30-26. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά και το πλέον καταστροφικό για την  Ένωση , η οποία εμφανίστηκε εμφανώς πιο χαλαρή σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, διότι παρά το γεγονός ότι στην επίθεση συνέχισε να βρίσκει λύσεις, έκανε πολλά λάθη τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, τα οποία μεταφράστηκαν σε μεγάλο ποσοστό σε εύκολους πόντους για την ομάδα του Κουκιά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία κάποια στιγμή έφτασε και το +11, βέβαια οι Αμφιαλιώτες κατάφεραν να μαζέψουν το χαμένο έδαφος, κλείνοντας τη τρίτη περίοδο στο -5 (47-42). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν τα απαραίτητα για να εξασφαλίσουν τη νίκη, πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια, ενώ εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα πολλά φαουλ των φιλοξενούμενων, μαζεύοντας εύκολους πόντους και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς και οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται μέχρι τέλους, σε ένα παιχνίδι που έδειξε τις αδυναμίες της κάθε ομάδας, αλλά και τα σημεία αναφοράς τους.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΗΓΑΣΟΣ-ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ

Νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αετός Καλλιθέας επι της Φιλίας Περάματος με σκορ 82-62. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα με τις δύο ομάδες να μάχονται για την νίκη στην περίοδο εκείνη. Ολα όμως άλλαξαν στο 4ο δεκάλεπτο με τον Αετό να παίζει καλύτερο μπάσκετ και να αυξάνει διαρκώς την διαφορά φτάνοντας τελικά στην νίκη!

Ήττα σοκ για την Ηλεκτρούπολη η οποία σε ένα πολύ κακό επιθετικά παιχνίδι ηττήθηκε με σκορ 50-55 απο την Βουλιαγμένη και άφησε μόνο του τον Πήγασο πρώτο στην βαθμολογία μετά και την ήττα της Φιλίας Περάματος.

Εύκολο βράδυ για τον Ερμή Αργυρούπολης ο οποιος πέρασε ανώδυνα- οι ομάδες απο την Αργυρούπολη είναι οι μόνες που το έχουν κάνει αυτο– απο την Ελευσίνα νικώντας την Ακαδημία με σκορ 44-64.

Εντός έδρας η Ενωση Αρμενίων παίζει καλύτερα και το απέδειξε και στο παιχνίδι με τον ΟΚΕ τον οποιο και κέρδισε εύκολα 67-44.

Αγχωτική νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Αιξωνή η οποία νίκησε στην Βάρη τον Κεραυνό με σκορ 64-67