hpeiros-fournos
Β'ΑΝΔΡΩΝ

Συνεχίζει αήττητος ο Ερμής Πειραιά – Νικήτρια η ΕΑΝ στο τοπικό ντέρμπι-Αποτελέσματα Β’Ανδρων

Πέρασε και από την Αργυρούπολη ο Ερμής Πειραιά και παραμένει αήττητος και μόνος στην βαθμολογία της Β’Κατηγορίας Ανδρών. Η ομάδα του Σάκη Γαζή ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και το απέδειξε και μέσα στο γήπεδο παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 55-69. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του ΑΟΝΑ η οποία ήταν καλύτερη στο 1ο δεκάλεπτο παίζοντας καλύτερα σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 21-13. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Βελέγκα πραγματικά έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο 39-28. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες μάλλον τα άκουσαν καλα στα αποδυτήρια αφού βγήκαν στο παρκέ πραγματικά ανανεωμένοι με πείσμα και αποφάσισαν να κάνουν ότι δεν έκαναν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, να παίξουν μπάσκετ. Με ένα 23-9 πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους διαφορά 47-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΑΟΝΑ και απλά πήραν την νίκη με σκορ 55-69. Κορυφαίοι για την ομάδα του ΑΟΝΑ ήταν οι Μαγγωνάκης με 14π και ο  Λαγιόπουλος με 15π(2) ενώ απο τον Ερμή Πειραιά ξεχώρισαν οι Βλαχάκης με 17π(4),ο  Αθανασούλιας με 13π και ο  Τριανταφυλλίδης με 17π.

Μια σπουδαία νίκη πρόσθεσε στο λογαριασμό της η ΕΑΝ, καθώς επιβλήθηκε του Παννεαπολικού με 69-61 στο τοπικό ντέρμπι. Αυτή η νίκη ήταν υψίστης σημασίας και για τις δύο ομάδες καθώς βρίσκονται αρκετά κοντά στο βαθμολογικό πίνακα.

Αυτό είχαν στο νου τους οι παίκτες του Αράπη και κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι, πραγματοποιώντας πολύ σοβαρή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Και όλα αυτά απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο που έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ορεξάτες είναι η αλήθεια απαντώντας η μία στην άλλη με διαδοχικές φάσεις ώστε να φτάσουμε στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 13-13. Σε εκείνο το σημείο η Νίκαια βρήκε γρήγορες λύσεις στην επίθεση, ανεβάζοντας απότομα στροφές με την πρώτη περίοδο να τη βρίσκει μπροστά με 4.

Η δεύτερη περίοδος αποτέλεσε μια παραπλήσια εικόνα της πρώτης με τον Παννεαπολικό να κοντράρει στα ίσια τους γηπεδούχους, όμως να ξεμένει από λύσεις στα τελευταία λεπτά, σε αντίθεση με την ΕΑΝ που έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων(σ.σ. 42-33).

Στην επανάληψη, η Νίκαια έπαιξε εξαιρετική άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους για τα γκαρντ της ομάδας του Παννεαπολικού, οι οποίοι αποτελούσαν και τους βασικούς πυλώνες της επίθεσης.

Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 12 πόντων με τους φιλοξενουμενος να καταφέρνουν μόνο να μειώνουν σποραδικά αλλά χωρίς αποτέλεσμα, διότι σε κάθε προσπάθεια τους, η ΕΑΝ είχε την απάντηση, η οποία έφτασε σε μια νίκη την οποία κατάφερε να πάρει χάρις την συνέπεια που έδειξε στο αμυντικό της πλάνο.

Επιτέλους νίκη για τον Λέων Μοσχάτου. Η ομάδα του Ιμπραϊμάκη πήρε βαθιά ανάσα μετά και την νίκη που πέτυχε εκτός έδρας με αντίπαλο την Ένωση Νέας Περάμου με σκορ 59-66. Κορυφαίοι για την ομάδα του Λέωντα ήταν οι Μαρκουίζος με 17π(1) και ο Συριανός με 16π. ενώ απο την ομάδα του Δρουμπούκη ξεχώρισαν οι Παπάνογλου με 18π.(1) και ο Ψωμαδέρης με 11π(2).

Συνεχίζει τις νίκες η Δάφνη Αγ. Δημητρίου, αυτή την φορά όμως χωρίς να δημιουργήσει εμφράγματα αφού πήρε την νίκη σχετικά εύκολα επί του Τελαμώνα με σκορ 66-55. Η ομάδα του Αγ. Δημητρίου έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή και δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε 19-9 με τους παίχτες της Δάφνης να πατάνε σαφώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με την ομάδα του Τελαμώνα που μάλλον είχε επηρεαστεί και απο την αγωνιστική απραξία της περασμένης αγωνιστικής όταν αναβλήθηκε ο αγώνας με την ΕΑΝ. Το ημίχρονο έκλεισε 37-28 ενώ καμία αλλαγή δεν έγινε στο στυλ παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο αφού η Δάφνη ήταν διαρκώς μπροστά στο παιχνίδι και δίκαια πήρε την νίκη με σκορ 66-55. Κορυφαίοι για την Δάφνη ήταν οι Ρουμάνι με 16π(2) και ο Κουντούρης με 17π(3).Απο την ομάδα του Τελαμώνα που βυθίζετε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία μετά απο αυτή την ήττα ξεχώρισαν οι Φιλίππου με 17π(2) και ο Αντωνίου με 14π.(2).

Νέα ήττα για την Προοδευτική , η οποία έχασε εντός έδρας στον Κορυδαλλό με σκορ 65-68 απο τα Ταταύλα. Η ομάδα του Ηλία Μανδραγού δεν κατάφερε να νικήσει, παρότι πάλεψε το παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισοδύναμες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και ο νικητης να κρίνεται τελικά απο τις λεπτομέρειες. Το 1ο δεκάλεπτο έληξε 18-16 και ήταν το μόνο δεκάλεπτο όπου η ομάδα της Προοδευτικής είχε κερδισμένο. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 33-33 ενώ στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σιταρά ξεκίνησε τον εφιάλτη για τους Κορυδαλλιώτες αφού έκλεισε την περίοδο με το σκορ να δείχνει 65-68. Η τέταρτη περίοδος πραγματικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες με νικητή την ομάδα των Ταταύλα. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι  Συρίγος με 17π.(2) και ο  Μελάς με 13π. ενώ απο τους νικητές ξεχώρισαν οι Μοντζακόβσκι με 11π και ο Κουρής με 11π(3).

Μετά την ήττα απο τον Ερμή Πειραιά η Ευρυάλη ανασυγκροτήθηκε και παρότι αγωνιζόταν με έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο πήρε εύκολα την νίκη επί του Αστέρα Αγ. Δημητρίου στην Γλυφάδα με σκορ 84-70.