hpeiros-fournos
Γ'ΑΝΔΡΩΝ

Νικητής ο Πήγασος στο ντέρμπι- Σαρωτική η Αιξωνή-Νίκη και για Αετό Καλλιθέας

Η Ηλεκτρούπολη για τρία δεκάλεπτα ήταν χαλαρή και κακή δίνοντας το δικαίωμα στον Άρη Γλυφάδας να ονειρεύεται την νίκη η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ αφού όλα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν η ομάδα του Γκόρου αποφάσισε να παίξει σοβαρά και να με πολύ πίεση στην άμυνα και ορθολογικές επιθέσεις έκανε ένα 15-3 και πήρε μια νίκη η οποία για τρία δεκάλεπτα ήταν χαμένη.

Τελικό σκορ 50-42.

Ο Πήγασος παίζοντας με το γνωστό του στιλ σε οργανωμένες και σοβαρές επιθέσεις κατάφερε να πάρει την νίκη εντός έδρας με σκορ 63-55 επί του Ερμή Αργυρούπολης. Ενώ οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ με τον Πήγασο να μην χάνει ποτέ την πρωτοπορία , ο Ερμής δεν φάνηκε ότι μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω το οποίο και θα του έδινε την νίκη.

Mε κορυφαίους τους Πλατσικούδη 20(2) και Ντακούλια 15(2) η Φιλία Περάματος πέρασε νικηφόρα απο την Βάρη νικώντας τον Κεραυνό με σκορ 57-69.

Μια σημαντική νίκη για τον Πήγασο Κορυδαλλού ο οποίος συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα για την άνοδο και να δηλώνει πλέον ως πρώτο φαβορί.

Η Αιξωνή ήταν σαρωτική απέναντι στην Ένωση Αμφιάλης την οποία και νίκησε με σκορ 60-36. Η ομάδα του Κεφαλίδη δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο κλίμα του αγώνα, καθώς παρότι από την πρώτη κιόλας περίοδο βρέθηκε να χάνει με (μόλις) 4 πόντους, η εικόνα της ομάδας δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που πριν δύο εβδομάδες κόντραρε στα ίσια το Πήγασο. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν  ακόμα χειρότερα, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να αποκτούν μια διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (30-18).Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα από το Κερατσίνι, κατάφερε να αντιδράσει, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 8, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Γκονουλού , κυριάρχησε πάνω στο παρκέ ανεβάζοντας τη διαφορά στα επίπεδα των 30 πόντων, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη, απέναντι σε μια παθητική Αμφιάλη, η οποία αδίκησε τον εαυτό της με αυτή την εμφάνιση. (Ν.Καλπάκος)

Με την έναρξη του παιχνιδιού για τη 10η αγωνιστική, ο Αετός Καλλιθέας φάνηκε να πατάει πιο δυναμικά στο παρκέ έχοντας τη πρωτοβουλία στο σκοράρισμα σε αντίθεση με τη Βουλιαγμένη που έμεινε περίπου 4 λεπτά χωρίς να πετύχει καλάθι,μέχρι το σουτ του Κυριάκου στη λήξη της περιόδου για το 12-6.Η εικόνα του παιχνιδιού στη 2η περίοδο άλλαξε για τους φιλοξενούμενους, με 6 συνεχόμενους πόντους του Κυριάκου να ισοφαρίζει,με το σκορ να γίνεται 12-12. Στο 5ο λεπτό ο Σινάς με ανάποδο λει απ έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του, αλλά ο Αετός αντέδρασε άμεσα κερδίζοντας και πάλι τα ηνία,φεύγοντας για τα αποδυτήρια με το 27-23. Λίγα πράγματα άλλαξαν στο 2ο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοπορία και τη Βουλιαγμένη να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής, ψάχνοντας την ευκαιρία για το προβάδισμα. Οι άμυνες έγιναν πιο δυνατές και οι ομάδες έψαχναν το σκορ μετά από οργανωμένες επιθέσεις. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου (14-12) έδειξε μια ισορροπημένη περίοδο και για τους δύο αντιπάλους.Τη 4η περίοδο μέχρι και το 7ο λεπτό οι δυο ομάδες έμειναν άπρακτες στο σκορ λόγω των πιεστικών αμυνών.Η Βουλιαγμένη θωράκισε τη ρακέτα της με βοήθειες αλλά ο Καραισκάκης Ε. με 6 πόντους απο τρίποντα στο 8ο λεπτό έδωσε τη λύση για τον Αετό που έφυγε αγκαλιά με τη νίκη.(Α.Κατσίνη)