hpeiros-fournos
Β'ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλο διπλό ο Αστέρας Αγ.Δημητριου στην Νίκαια-Αποτελέσματα της Β’Ανδρών

Δύσκολη νίκη πήρε ο Αστέρας Αγ.Δημητρίου μέσα στην έδρα της μαχητικής ΕΑΝ με σκορ 51-56, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από τα μεγάλα σουτ των φιλοξενούμενων αλλά και την τρομερή αστοχία της ομάδας της Νίκαιας.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά κλειστή, με τη Νίκαια να κλείνει τους διαδρόμους προς το καλάθι και να στέκεται στο ύψος της, ενώ ο Αστέρας να δείχνει μπερδεμένος αλλά παρόλα αυτά να προηγείται με 15-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Νίκαια ανέβασε την απόδοσή της στο επιθετικό κομμάτι, όμως με αρκετά κενά διαστήματα, ο Αστέρας κατάφερε να πάρει μια διαφορά 6 πόντων(σ.σ. 27-33) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αράπη έπαιξε ασφυκτική άμυνα κρατώντας τους φιλοξενουμενος στους 5 πόντους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο ισόπαλοι με σκορ 38-38. Η τελευταία περίοδος σημαδεύτηκε από μεγάλα σουτ.

Η Νίκαια με πρωταγωνιστές τους Φουντή και Βαρλά έμεινε κοντά στο σκορ παρά τις συνεχείς προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ξεφύγουν.

Τελικά 37″ πριν το τέλος, ο Ακριβός με ένα μεγάλο τρίποντο έμελλε να κρίνει και το παιχνίδι, δίνοντας αέρα 5 πόντων στην ομάδα του, με τις βολές να διαγραφούν το τελικό σκορ.

Το πάλεψε αλλά δεν άντεξε η Ένωση Νέας Περάμου και τελικά ηττήθηκε εντός έδρας απο την Τερψιθέα με σκορ 65-76. Μπορεί οι Παπάνογλου με 20π(2) και ο Νικολούσιος με 17π και 5 τρίποντα να έκαναν ότι μπορούσαν για να πάρουν το παιχνίδι τελικά η ομάδα της Τερψιθέας έκανε το διπλό στην Νέα Πέραμο και πήρε 2 πολίτιμους βαθμούς για την συνέχεια.Κορυφαίοι για την Τερψιθέα ήταν οι Δελής με 18π(2) και ο  Κορωνιός με 18π(1).

Παραμένει αήττητος αλλά αυτή την φορά με την ψυχή στο στόμα ο Ερμής Πειραιώς ο οποίος έκαμψε τελικά στην παράταση την αντίσταση της Δάφνης Αγ.Δημητρίου με το σκορ να δείχνει στο τέλος 69-72 (κ.α.58-58)

Εύκολο βράδυ είχε η Ευρυάλη απέναντι στην ομάδα της Προοδευτικής την οποία και νίκησε με σκορ 84-63.

Αν και πολλοί θα πιστέψουν ότι ήταν έκπληξη εμείς θα σας τονίσουμε αυτό που γράψαμε και στην προ-αναγγελία ότι σίγουρα θα υπάρξουν εκπλήξεις σήμερα. Μια απο αυτές ήταν η νίκη των Ταταύλα επι του ΑΟΝΑ με σκορ 72-73 μέσα στην Αργυρούπολη με «ήρωα» τον Νικολόη ο οποίος και έδωσε την νικη στην ομάδα του και τους δύο πολίτιμους βαθμούς στην βαθμολογική κατάταξη.

Τεράστια νίκη σε διαφορά (+40) για τον Λέων Μοσχάτου επι του Τελαμώνα με σκο 88-48