hpeiros-fournos
Γ'ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλη νίκη της Ακαδημίας στο Πέραμα-Ευκολο βράδυ για ΑΣΗ-Μεγάλο διπλό ο Αρης Γλυφάδας

Την έκπληξη έκανε η Ακαδημία Ελευσίνας, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τη Φιλία Περάματος, ανατρέποντας το -7 του ημιχρόνου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Το πρώτο καλάθι ήρθε από μεριάς Στεφάνου για την Ακαδημία, η οποία παρά το καλό της ξεκίνημα, βρισκόταν συνέχεια πίσω στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να την βρίσκει στο -4.

Τα πράγματα θα γίνονταν ακόμα χειρότερα όταν η ομάδα του Παπαδόπουλου άρχιζε να ανεβάζει στροφές και να αποκτά διψήφια διάφορα με 5 λεπτά για την λήξη του ημιχρόνου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να κλείσουν το πρώτο εικοσάλεπτο στο -7(34-27), έχοντας όμως βρει ρυθμό, κάτι που θα γινόταν αντιληπτό στη συνέχεια.

Η τρίτη περίοδος σημαδεύτηκε από την μεγάλη ανατροπή της Ακαδημίας, η οποία σταδιακά μετέτρεψε το -9 σε +3 πηγαίνοντας στη τελευταία περίοδο προηγούμενη με 45-48.

Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι η Φιλία θα συνέλθει, ήρθε ένα ακόμα ξέσπασμα από πλευράς φιλοξενούμενων για να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στο +12 στο 6ο λεπτό όπου και αυτή ήταν στη πραγματικότητα και η χαριστική βολή για τους Περαματιωτες, που δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν στο σκορ στα εναπομειναντα τελευταία λεπτά και τελικά να πέφτουν θύμα έκπληξης, καθώς ηττήθηκαν με 55-63 εντός έδρας, σε μια ήττα που μπορεί να αποβεί μοιραία για το μέλλον.

O Άρης Γλυφάδας πήρε σημαντικό διπλό μέσα στις Σιταποθήκες επι της Ένωσης Αμφιάλης με σκορ 61-65. Η ομάδα της Γλυφάδας ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και δεν κινδύνεψε ποτέ σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Άρης είχε διαρκώς τον έλεγχο με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 14 πόντους με την Ένωση Αμφιάλης να προσπαθεί χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την ομάδα του Άρη Γλυφάδας.

Ένα δεκάλεπτο δυσκόλεψε ο Ατρόμητος Πειραιώς την Ηλεκτρούπολη η οποία με την νίκη αυτή με σκορ 58-68 επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Η ομάδα του Γκόρου έφερνε την διαφορά στους 10 πόντους και  προσπαθούσε να φτιάξει διαφορά ασφαλείας την οποία όμως ο Ατρόμητος κατάφερνε να μειώνει στους 5 αλλά χωρίς να μπορεί να πλησιάσει ακόμα πιο κοντά.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν διαφορά 10 πόντων 22-32. Το 2ο ημίχρονο ήταν ακριβώς όπως το 2ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μεταξύ 10 και 5 πόντων.

Εύκολο πέρασμα για τον Αετό Καλλιθέας απο την Ελευσίνα με αντίπαλο τον ΟΚΕ τον οποιο και νίκησε 52-77. Συνεχίζει μόνος πρώτος ο Πήγασος Κορυδαλλός ο οποίος και πήρε νίκη εκτός έδρας με σκορ 62-72 στην Γλυφάδα επι της Αιξωνή.

Δύσκολο βράδυ για τον Ερμή Αργυρούπολης ο οποίος πήρε την νίκη επι του ανανεωμένου Κεραυνού με σκορ 70-66. Η ομάδα του Ερμή βρέθηκε σε κακή βραδιά σε αντίθεση με τον Κεραυνό, αλλά τελικά η εμπειρία και η διαφορά δυναμικότητας έδωσαν την νικη στην ομάδα του Αδάμ.