hpeiros-fournos
Γ'ΑΝΔΡΩΝ

Έσπασε το αήττητο της Φιλιας ο ΑΣΗ +ΒΙΝΤΕΟ

Σε ένα πραγματικά ενδιαφέρον ματς ο ΑΣ Ηλεκτρουπόλεως νίκησε την Φιλία Περάματος, σπάζοντας το αήττητο της, εκτός έδρας με σκορ 68-44.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ δύο καταπληκτικών ομάδων. Η Φιλία Περάματος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με την ομάδα της ΑΣΗ να ακολουθεί τον ξέφρενο ρυθμό. Δυνατές άμυνες και πολύ τρέξιμο ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της 1ης περιόδου που έληξε με την ομάδα του Περάματος να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 13-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο η αλλαγή άμυνας σε ζώνη απο την πλευρά της Ηλεκτρούπολης άλλαξε και την ροή του αγώνα. Η Φιλία δεν αντέδρασε σωστά στις επιθέσεις, έχοντας πολλά άστοχα σουτ και στην περιφέρεια αλλά και κάτω απο το καλάθι,  σε αντίθεση με τους παίχτες της Ηλεκτρούπολης οι οποίοι πέτυχαν μεγάλα σούτ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 41-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Φιλία Περάματος, αφού η ζώνη της Ηλεκτρούπολης και τα άστοχα σουτ και lay up το μόνο που έκαναν ήταν να ανεβάζουν την διαφορά υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Περάματος δεν μπόρεσε να επανέλθει ξανά κοντά στο σκορ και δίκαια έχασε από μια ομάδα που ήταν σήμερα καλύτερη.Κορυφαίοι για την ομάδα της Ηλεκτρούπολης ήταν οι Κουνενής με 13(3), ο Κουτρόπουλος  με 13(3), και ο Μπούτος με 11(2) ενώ απο την ομάδα της Φιλίας ξεχώρισε ο Ντακούλιας με 18(2).

i-click_1493

Παρολίγον ατύχημα για τον Πήγασο στην Ελευσίνα ο οποίος ξεκίνησε πολύ σοβαρά στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίχτες του Κουκιά μπήκανε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και ήταν μπροστά στο σκορ αλλά ο Στεφάνου κατάφερε να κρατήσει την ομάδα της Ελευσίνας κοντά . Στο 2ο δεκάλεπτο παίχτηκε πραγματικά πολύ ωραίο μπάσκετ. Ο Πήγασος έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, έβγαλε συνεργασίες και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 23 πόντους. Στην επανάληψη  μπήκε πιο δυνατά η Ελευσίνα και σιγά σιγά ροκάνισε την διαφορά μέχρι τους 4 πόντους που ήταν και οι τελική διαφορά 71-75. Ο Στεφάνου για την Ελευσίνα έκανε μεγάλη εμφάνιση με 24 πόντους και 6 τρίποντα ενώ απο την ομάδα του Κορυδαλλού που σήμερα πήραν χρόνο συμμετοχής σχεδόν όλοι ξεχώρισαν οι Κουτσουμπάκος με 14, Ρίπης με 9,ο  Στεφανής με 11 (1)  και ο Κωνσταντόπουλος με 18 Θετικό σημείο αναφοράς για την ομάδα του Πήγασου ήταν η καλή εμφάνιση του Ριππη που επέστρεψε από τραυματισμό.

Εύκολη νίκη για την Ένωση Αμφιάλης εκτός έδρας με αντίπαλο τον Κεραυνό Βάρης τον οποίο και νίκησε με σκορ 50-64. Η ομάδα της Αμφιάλης που συνεχίζει την καλή πορεία είχε σε καταπληκτική ημέρα τον Μπαμπάκο ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση σημειώνοντας 24 πόντους. Σημαντική βοήθεια του έδωσαν οι Κασσός με 12(2) και Παρηγόρης με με 10 ενώ απο την ομάδα του Κεραυνού ξεχώρισαν οι Κουτσαύτης με 12(2) , και ο Παπαδάτος Σ. με 13.

Η Ένωση Αρμενίων επικράτησε εντός έδρας του Ερμή Αργυρούπολης με 68-54, καταφέρνοντας να φέρει τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με ένα τρομερό σερί στα τέλη του ημιχρόνου.
Ήταν το 7ο λεπτό της δεύτερης περιόδου όταν ο Μωυσιδης έκανε το σκορ 18-20 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό ήταν και το τελευταίο τους στον αγώνα. Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε ένα αγονο 7λεπτο για τους φιλοξενουμενος που δεν ευστόχησαν ούτε σε ένα σουτ από το 3:10 της δεύτερης περιόδου μέχρι το 6:55 της τρίτης όταν ευστόχησε ο Διαμαντής σε βολή από τεχνική ποινή. Στο διάστημα αυτό δέχτηκε ένα 17-0 από την Ένωση Αρμενίων που από το -2 βρέθηκε να κερδίζει με 15 πόντους. Σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι με τους φιλοξενουμενος να μην μπορούν να αντιδράσουν με κάποιο τρόπο και με τη διαφορά να βρίσκεται συνεχώς στα επίπεδα των 9-10 πόντων μέχρι και το τέλος. Σπουδαία εμφάνιση από τον Μπακούρο, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και  σημείωσε μεγάλα καλάθια στη τελευταία περίοδο, αποτρέποντας την ομάδα του Αδάμ  να πλησιάσει στο σκορ.

Τσιρωνιάν

Δείτε φωτογραφίες απο τον αγώνα ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ-ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Αετός Καλλιθέας εντός έδρας με σκορ 68-43 επι της Αιξωνής. Η ομάδα του Τζανή Σταυρακόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δεν κινδύνεψε καθόλου. Είχε σε καταπληκτική μέρα (για μια ακόμη φορά) τον Παντελιάδη με 35(1) ενώ απο την ομάδα της Αιξωνής ξεχώρισε ο Γουβιάς με 13.