hpeiros-fournos
Β'ΑΝΔΡΩΝ

Εύκολα ο Ερμής Πειραιά την Τερψιθέα

Ο Ερμής πρόσθεσε άλλο ένα ροζ φύλλο στη συλλογή του επικρατώντας στην έδρα του,της Τερψιθέας που δυσκόλεψε για ένα ολόκληρο ημίχρονο τους γηπεδούχους.Με την έναρξη του αγώνα ο Δέλλης  πέτυχε 4 πόντους για τους Γλυφαδιώτες όπου άνοιξε το ρυθμό του σκοραρίσματος και ακολούθησε ο Παπαδάκης δίνοντας επιθετικές λύσεις στα κρίσιμα σημεία και το σκορ 15-20 να διαμορφώνεται γαι το 1ο δεκάλεπτο.Οι άμυνες έσφιξαν στη 2η περίοδο με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να έχουν σκοράρει μόλις 6 πόντους συνολικά μέχρι και το 5ο λεπτό.Ο Νικολάκης με σουτ 3 πόντων έκανε το 19-25 στο 6ο λεπτό και απο κει και πέρα οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 11-4, με τον Κόγκα να δίνει προβάδισμα 30-29 με κλέψιμο/αιφνιδιασμό για το ημίχρονο.Στην ανάπαυλα ο Ερμής πάτησε το γκάζι και με επιμέρους σκορ 23-9 έβαλε τα θεμέλια για μια εύκολη επικράτηση.Στη 4η περίοδο η Τερψιθέα κατά διαστήματα πίεσε σε όλο το γήπεδο μειώνοντας τη διαφορά των 17 πόντων  στους 12, οι Πειραιώτες όμως δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής και τελικά επικράτησαν για την 11η αγωνιστική. (Αγγελική Κατσίνη)

Επιτυχημένο για την Δάφνη Αγ. Δημητρίου ήταν το πέρασμα από τον Κορυδαλλό όπου νίκησε, δύσκολα όμως, την Προοδευτική με σκορ 67-73. Οι Κορυδαλλιώτες είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση και παρότι έχασε το παιχνίδι δυσκόλεψε την ομάδα της Δάφνης. Αν και ξεκίνησαν ιδανικά οι Κορυδαλλιώτες (1ο δεκάλεπτο 18-12) δεν μπόρεσαν να παραμείνουν οδηγοί στο σκορ αφού η ομάδα της Δάφνης αντέδρασε απο το 2ο δεκάλεπτο και ύστερα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-36 αλλά με τους Μπραχαμιώτες να είναι σαφώς καλύτεροι. Στο 3ο δεκάλεπτο η Προοδευτική προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω για να περάσει στο σκορ και το ίδιο συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να βρίσκει νικητή την ομάδα της Δάφνης με 67-73.

Θετικό κλείσιμο της χρονιάς και για τον Παννεαπολικό αφού νίκησε 65-50 τον Τελαμώνα στην Νίκαια.Ότι ήθελε έκανε ο Παννεαπολικός απέναντι στον Τελαμώνα, τον οποίο νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς άνοιξαν το παιχνίδι με ένα 10-3, με την ομάδα από τη Σαλαμίνα να μειώνει στα τελευταία λεπτά, κλείνοντας τη πρώτη περίοδο με 18-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Νικαιώτες άνοιξαν για τα καλά τη ψαλίδα στο σκορ, ξεφεύγοντας ακόμα και με 15 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό ξέσπασμα έκλεισαν το ημίχρονο στο -9. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παννεαπολικού μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αποκτώντας αρκετά γρήγορα μια διαφορά 18 πόντων. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι Σαλαμινιωτες θα απειλούσαν ουσιαστικά, με την διαφορά να παραμένει στους 12-15 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα, ο οποίος βρήκε τον Παννεαπολικό νικητή με 65-50, σε μια πολύ μεστή εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. (Νίκος Καλπάκος)

Εύκολο βράδυ για την Ευρυάλη η οποία νίκησε εντός έδρας την Νίκαια με σκορ 83-64. Κορυφαίοι για την ομάδα της Γλυφάδας ήταν οι Κακαβάς Π. 24(4) Κόκκινος 19 και  Κασπαριάν 25(2) ενω απο την Νίκαια ξεχώρισαν οι Φουντής 13(3) και Ιωαννίδης 14.

Μεγάλη έκπληξη η ήττα του ΑΟΝΑ και μάλιστα εντός έδρας με σκορ 71-75 απο την Νέα Πέραμο η οποία με αυτή την νίκη παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα.