hpeiros-fournos
Α'ΑΝΔΡΩΝ

Δύσκολα αλλά νίκησε ο Έσπερος-Επιστροφή στις νίκες για Πέρα-Αποτελέσματα Α’ΕΣΚΑΝΑ 9η αγωνιστική

Δεινοπάθησε ο Έσπερος για την νίκη στην παράταση εκτός έδρας με αντίπαλο τα Σούρμενα. Τελικό σκορ κανονικού αγώνα 63-63. Οι Καλλιθεώτες ήταν μπροστά στο σκορ στην 1η περίοδο με μικρή διαφορά +4 πόντους η οποία εξανεμίστηκε στην 2η περίοδο όταν οι παίχτες του Νικολαΐδη κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν αλλά και να βρεθούν ισόπαλοι στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη τα Σούρμενα μπήκαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και κάνοντας ένα 19-10 πήραν κεφάλι στο σκορ με την περίοδο να λήγει 54-45. Η ομάδα του Μάντζαρη κατάφερε να αντιδράσει στο τέλος του παιχνιδιού και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Με κορυφαίους τους Χαρούνι με 16π και  τον Χατζηκίδη με 25π (2) ο πρωτοπόρος και αήττητος Έσπερος κατάφερε να κλέψει την νίκη σε μια ημέρα που φάνηκαν ότι και οι καλύτεροι έχουν αδυναμίες. Για την καταπληκτική ομάδα των Σουρμένων κορυφαίοι ήταν οι Παπαγεωργίου με 14π(1) και ο Λοϊζίδης με 12π.

Μεγάλο διπλό για τον Πειραϊκο στην Καλλιθέα επι της ομώνυμης ομάδας με σκορ 56-60.Οι παίχτες του Ποτόσογλου έκαναν την ολική ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο και πήραν μια σημαντική νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Αριστοτέλους Δ. με 15π ενω απο τους Πειραιώτες καλύτερος ήταν ο Δεβεζόγλου με 18π(1).

Επιστροφή στις νικες για το Πέρα αυτή την φορά εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΑΛΦ Αλίμου . Τελικό σκορ 61-68. Η τριάδα  Βαμβακάρης με 18π , Φωτόπουλος με 13π και  Χάλαρης με 24π.(3) έδωσαν την νίκη στην ομάδα του Γκαναβία ενώ απο την ομάδα του Τριανταφύλλου ξεχώρισε ο Κανταράκιας με 18π.(1).

Μετά και την αναβολη της Δ’κατηγορίας, αναβολή είχαμε και στο παιχνίδι Μίλωνα-Ελευθερία Μοσχάτου λόγω της οροφής η οποία έσταζε νερά.

H Δραπετσώνα αντέδρασε σωστά μετά την ήττα απο τον ΑΟΠ Φαλήρου την προηγούμενη αγωνιστική και «ξέσπασε» απέναντι στο Πέραμα το οποίο και νίκησε εκτός έδρας με σκορ 65-80. Η ομάδα του Αναστασόπουλου άντεξε μόνο στο 1ο ημίχρονο με τα δεκάλεπτα να λήγουν 18-22, 36-42. Στην επανάληψη η ομάδα του Καλλιπολίτη άνοιξε το σκορ και έφτασε και τους 14 πόντους (46-60) με την τέταρτη περίοδο να είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και να βρίσκει νικητές την ομάδα της Δραπετσώνας με σκορ 65-80.Κορυφαίοι για την ομάδα του Περάματος ήταν ο Κουμπούρας με 23π(2) και ο Αρώνης με 15π(1), ενώ απο τους νικητές κορυφαίοι ήταν η τριάδα των Αρμανίδη 15π(3), Σίνος 21π(5) και  ο Κατσούρης με 19π(2)