hpeiros-fournos
Α'ΠΑΙΔΩΝ

Aκάθεκτος ο Ολυμπιακός – Α΄ ΠΑΙΔΩΝ 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός τη νικηφόρα πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε του Πρωτέα Βούλας με 63-40 για τη 5η αγωνιστική στη κατηγορία των παίδων. Οι Πειραιώτες παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν μέσα από την άμυνα να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Η ομάδα του Χρυσάλα μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να πουλήσει ακριβά το τομάρι της, και αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να κλείσει τους διαδρόμους των ερυθρολεύκων και να χαμηλώσει το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός πάλι μπήκε κάπως χαλαρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα- ανέλπιστο θα έλεγε κανείς- ντέρμπι με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο -1 (28-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αποδείχθηκε, εξελίχθηκε ένα διαφορετικό παιχνίδι με τους γηπεδούχους να βρίσκουν επιθετικές λύσεις μέσα από τους αιφνιδιασμούς ενώ παράλληλα «έπνιξαν» με την άμυνα τον αντίπαλό τους, με την ομάδα από τη Γλυφάδα να σκοράρει μόλις 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Παναγιώτης Σαββάτης

Στο eskananews.gr μίλησε  και ο προπονητής του Ολυμπιακού κ. Παναγιώτης Σαββάτης, ο οποίος αναφέρθηκε τόσο στο παιχνίδι όσο και στους στόχους της φετινής ομάδας:

-Κόουτς η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε να έχει κάποιες δυσκολίες, όμως κατάφερε να πάρει προβάδισμα στα τέλη του δεύτερου δεκαλέπτου, και στο δεύτερο ημίχρονο να βρει το ρυθμό της, εσείς τι έχετε να σχολιάσετε σχετικά με την απόδοση των παιχτών σας; «Κοίταξε να δεις. Η δική μας ομάδα έχει δημιουργηθεί φέτος. Κάθε μέρα δουλεύει καλά και μεθοδικά, με αποτέλεσμα σιγά σιγά να κερδίζει  πράγματα. Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι μια παιδική ομάδα. Στη παιδική ομάδα γίνονται αρκετά λάθη και μέσα από αυτά τα λάθη μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε. Δηλαδή στο παιχνίδι με τη Βούλα, μπορεί να σου έχει δοθεί ο τίτλος του φαβορί, όμως βλέπουμε ότι ακόμα και σε επαγγελματικό επίπεδο ομάδες με πού χαμηλές οικονομικές δυνατότητες καταφέρνουν να κερδίσουν άλλες με τεράστια ποσά. Δεν αντιλέγω πως διαθέτουμε ένα πολύ καλό υλικό, αλλά σημαντικό είναι αυτά τα παιδία να μάθουνε μπάσκετ, να δουλέψουνε σωστά και να βελτιώνονται σταδιακά. Τώρα όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο εμφανιστήκαμε πολύ καλύτεροι σε σχέση με το πρώτο, ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα σταματώντας την ευστοχία του Πρωτέα στα σουτ, τα οποία μας πονέσανε στο πρώτο ημίχρονο. Βασικοί μας παίχτες στο πρώτο ημίχρονο φορτώθηκαν με φάουλ, δημιουργώντας ένα θέμα. Η Βούλα είχε κλείσει πολύ καλά τη ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά χαμένα σουτ και βολές. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε σκορ μέσα από την άμυνα αλλά και στην επίθεση ήμασταν πιο άνετοι και πιο αποτελεσματικοί.

-Στη φετινή ομάδα του παιδικού έχουν δοθεί αρκετοί τίτλοι που σχετίζονται με την κατάκτηση όχι μόνο του τοπικού αλλά και του πανελλήνιου πρωταθλήματος, εσείς είστε σύμφωνος με αυτές τις απόψεις;«Αυτό είναι ένα σχόλιο το οποίο το έχω ακούσει και εγώ αρκετές φορές, όχι μόνο από δημοσιογράφους. Άνθρωποι του χώρου, είτε παίκτες είτε προπονητές, καταλαβαίνουν τη σημαίνει να θεωρείσαι φαβορί, πόσο μεγάλη παγίδα αποτελεί κάτι τέτοιο και ειδικά στα παιδιά, τα οποία γεμίζουν από κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να μην βγάζουν τις πραγματικές τους δυνατότητες. Εγώ προσωπικά αποδέχομαι το ρόλο του φαβορί, χωρίς να ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι υπόλοιπες ομάδες, διότι πολύ απλά πιστεύουμε στη δουλεία που κάνουμε. Ξέρεις, οι ψυχολογία των παίδων είναι μια ευμετάβλητη κατάσταση κατά την οποία τα παιδιά γίνονται έφηβοι και πάνε να γίνουν άντρες και χρειάζεται μια ιδιαίτερη προσοχή. Εμείς ξέρουμε που βαδίζουμε και θέλουμε να πάρουμε ορισμένα ρίσκα γιατί πιστεύουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε.