hpeiros-fournos
Α'ΑΝΔΡΩΝ

Κάποιος να τον σταματήσει!! 11 στα 11 ο Έσπερος και συνεχίζει

Την ξέφρενη πορεία του στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ συνέχισε ο Έσπερος Καλλιθέας επικρατώντας του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη με 77-59 για την 11η αγωνιστική.Οι Νεο Σμυρνιώτες ξεκίνησαν τον αγώνα με πατημένο το γκάζι ιδιαίτερα στην άμυνα, όπου έκαναν παγίδες εντός της ρακέτας και ανάγκασαν τον Έσπερο να πετύχει πόντους απο μακρινή απόσταση.

Με κλέψιμο και lay up  o Μίλωνας ισοφάρισε στο 6ο λεπτό 13-13.Στην εκπνοή της 1ης περιόδου ο Μαμαλάκης με σουτ εκτός ισορροπίας έδωσε το προβάδισμα στο Μίλωνα για το 18-17.Στο 2ο δεκάλεπτο ο Έσπερος με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ώριμες επιθέσεις προηγήθηκε του αντιπάλου +6 με 2 τρίποντα απο τον Καρλάφτη .Το zone press του Μίλωνα στο 5ο λεπτό αποσυντόνισε τους Καλλιθεώτες στην επίθεση αλλά δεν άργησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι με τρίποντο του Χατζηκίδη που έκανε το 28-28.Ο Μίλωνας με 2 λεπτά επιθετικής απραξίας πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά υπέρ των φιλοξενουμένων 30-36.

Δυναμικό ξεκίνημα του Σουλινάρη για τη 3η περίοδο που έφερε το Μίλωνα σε απόσταση αναπνοής απο τον Έσπερο στο 2ο λεπτό.Οι Καλλιθεώτες αντέδρασαν γρήγορα, εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρή άμυνα των γηπεδούχων(1-5 τα φάουλ) και τελείωσαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 6 πόντους.Ο Μίλωνας απ τα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου φάνηκε να ξεμένει απο δυνάμεις με αποτέλεσμα ο Έσπερος να ανοίγει τη ψαλίδα σε κάθε επίθεση και να φεύγει νικητής από τη «πλατεία».

Σπουδαία νίκη για την ΑΕ Καλλιθέας, η οποία λύγισε την αντίσταση των Τραχωνων Αλίμου με 68-59.Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως τρακαρισμένες στο παρκέ με αποτέλεσμα μέχρι το 5ο λεπτό το σκορ να είναι 9-6 για τους γηπεδούχους.

Όλα αυτά όμως θα άλλαζαν όταν ξέσπασε μια μικρή σύρραξη, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή ενός παίχτη για την ομάδα του Αλίμου. Αυτό εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Καλλιθέα, αποκτώντας αρκετά γρήγορα μια διψήφια διάφορα κάνοντας το σκορ 18-8 υπέρ της, με τους Τραχωνες να συνέρχονται και να πλησιάζουν στους 7 με τη λήξη της πρώτης περιόδου(21-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τράχωνες θα ολοκλήρωναν την ανατροπή, περνώντας μπροστά με 21-22 στο τρίτο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς καλάθια, δίνοντας μία σπουδαία μάχη, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους προηγούμενους με μόλις 3 πόντους (31-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο λόγο φάνηκε να έχει η άμυνα, καθώς μέχρι και το 6ο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 4-6. Στα τελευταία λεπτά όμως, οι δύο ομάδες φάνηκαν να βρίσκουν ξανά ρυθμο, ξεκινώντας νέο ρεσιτάλ στην επίθεση πηγαίνοντας στη τρίτη περίοδο με διαφορά μόλις ενός πόντου για τη Καλλιθέα (45-44).

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, έκαναν κατάθεση ψυχής, βγάζοντας είτε μεγάλες άμυνες είτε ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ, και αν το πρώτο τρίποντο-ορειβασία των γηπεδούχων, το οποίο τους έβαλε μπροστά με δύο στα 2:50′ πριν το τέλος, δεν φάνηκε να έχει επιρροή, καθώς ακολούθησε ένα απίστευτο κάρφωμα από την πλευρά του Αλίμου, τα επόμενα δύο ήταν μαχαίρια στη καρδιά, αφού με 44:00″ για την λήξη το 60-59 μετατράπηκε σε 66-59, βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για νίκη.

Στον Αλιμο ο ΑΛΦ Αλίμου πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Πειραϊκό Σύνδεσμο με σκορ 87-80.Κορυφαίοι για την ομάδα του Αλίμου ήταν οι  Κανταράκιας με 23π.(1) και ο Καψαρίδης με 30π.

Αναβολή στο ΑΟΠ Φαλήρου – ΝΕ Μεγαρίδας λόγω σπασμένου ταμπλό στο ζέσταμα.

Στην παράταση στο Πέραμα με τους γηπεδούχους να νικούν στην παράταση (κ.α. 66-66) 76-73 την Ελευθερία Μοσχάτου και να παίρνουν με την νίκη αυτή σημαντική βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια.